Czy potrzebna wersja demo?

Wiele osób przed zakupem oprogramowania, którego jeszcze nie zna zastanawia się czy spełni ono oczekiwania. Wiadomo, co innego poprzeglądać ofertę i zrzuty ekranu, a co innego móc przetestować program osobiście.  Na jakich warunkach i kiedy warto to zrobić? Do czego może się przydać? Wszystko zależy od sytuacji.

 

Wersja demo zawsze będzie miała jakieś ograniczenia. Jest stworzona po to by dać użytkownikowi możliwość przetestowania programu, a nie używania go w pełnej wersji. Producenci oprogramowania różnie podchodzą do kwestii ograniczeń, niektórzy bardziej inni mniej restrykcyjnie. Na przykład demo Comarch ERP Optima jest ograniczone czasowo do 60 dni, co oznacza że między  wprowadzonymi w systemie datami, np. faktury czy zatrudnienia pracownika nie że minąć 60 dni - od daty najmniejszej do największej. W tym przypadku użytkownik może korzystać z programu aż przez 2 miesiące i potem dokonać zakupu. 

Wersji demo nie instaluje się przy większych instalacjach sieciowych i kilku stanowiskach pracy. W takiej sytuacji lepiej jest zobaczyć prezentację programu i go ocenić pod względem przydatności, odbyć spotkania i w razie potrzeb dopytać o funkcjonalność. 

Wersję demo możemy ściągnąć z internetu lub otrzymać na płytce CD/DVD. Jeżeli czujemy się na siłach, możemy sami zainstalować wersję demo lub poprosić o to wykwalifikowanego informatyka. Najlepiej i najszybciej zrobi to firma sprzedająca dane oprogramowanie. Trzeba mieć na uwadze to, że mogą pojawić się  problemy, gdy system jest niestabilny, nieuaktualniony lub zawirusowany.

Samo zainstalowanie programu to tylko początek. Jak go wykorzystamy zależy od tego ile własnego czasu możemy poświęcić na testowanie. Tej fazy nie należy jednak mylić z wdrożeniem, które polega na konfiguracji, szkoleniu i dopasowaniu do potrzeb użytkownika.  W przypadku małych instalacji, osoby dociekliwe, lubiące czytać instrukcje i szybko uczące się szybko poradzą sobie z nowościami. 

Często wersję demo możemy przekształcić w wersję pełną. Tak jest w przypadku Comarch ERP Optima. Tutaj po zakupie programu znika ograniczenie czasowe i bez żadnych dodatkowych czynności możemy dalej pracować z programem, nie tracąc utworzonej już bazy danych. 

Uwaga! Wersję demo należy pobierać tylko z zaufanych źródeł jak np. producent oprogramowania. Ściągające programy instalacyjne z różnych serwerów jesteśmy narażeni na wirusy oraz dodatkowe nie chciane programy które zainstalują się przy okazji.

Dla osób szukających programu do prowadzenia firmy, magazynu, księgowości mamy bezpłatne wersje demonstracyjne na płytach CD/DVD. Wystarczy zgłosić się do biura 2Bit bądź  skontaktować się telefonicznie lub przez e-mail.