Komputery w firmie - podstawowe pojęcia

Przedstawiamy podstawowe pojęcia informatyczne z którymi mają do czynienia osoby zarządzające w firmach. Wdrażając nowe technologi informatyczne spotykamy się z dużą liczbą pojęć i niezrozumiałych definicji. Aby swobodnie o nich rozmawiać i prawidłowo rozróżniać poszczególne elementy pomocny może się okazać poniższy artykuł.

 

Serwer - komputer

Jeżeli w firmie jest kilka stanowisk pracy korzystających z jednego programu, to taka instalacja będzie potrzebować serwera sprzętowego. Jest to komputer o podwyższonych parametrach takich jak szybkość procesora, ilość pamięci RAM, pamięć dyskowa, jest dedykowany do pracy ciągłej i ciągłego obciążenia. Serwer przechowuje wszystkie dane, udostępnia pliki i programy dla użytkowników. Ze względu na swoją pracę serwer jest komputerem głośnym i mocno grzejącym się, wrażliwym na wysokie temperatury, dlatego warto zamknąć go odpowiednio przystosowanej szafie w osobnym pomieszczeniu. Serwer to najważniejszy komputer w firmie, dostęp do niego powinny mieć jedynie osoby uprawnione, musi być odpowiednio zabezpieczony.

Serwer - oprogramowanie

Sam serwer sprzętowy nie wystarczy, niezbędne jest oprogramowanie systemowe serwera. Częstym wyborem jest Windows Server w kolejnych wersjach, np. 2012. Użytkownicy dzięki oprogramowaniu systemowemu serwera mogą się do niego logować, przechowywać pliki. Ważną funkcją tego oprogramowania jest możliwość pracy na zdalnym pulpicie. 

Serwer bazy danych 

Silnik bazy danych. Program bez którego nie jest możliwa praca z programami wykorzystującymi bazę danych. Serwer bazy danych nie tylko przechowuje dane, ale chroni dostępu do nich, wysyła i zapisuje dane do i z programów na których pracują końcowi użytkownicy. Jest to bardzo ważny element całego systemu. Technologie serwerów danych opierają się na języku SQL Structured Query Language - strukturalny język zapytań, dlatego serwery te nazywane są serwerami SQL. 
Oprogramowanie to nabywa się jako licencję lub korzysta z licencji bezpłatnych Open Source takich jak MySql czy Firebird. Jednak nie mamy tu samodzielnego wyboru, to producent oprogramowania którego używamy decyduje z jakim serwerem pracuje program. Producenci oprogramowania do zarządzania firmą najczęściej korzystają Microsoft SQL Server. W wielu instalacjach wystarcza oprogramowanie darmowe, w przypadku Microsoft jest to wersja Express ograniczona do ilości połączeń oraz wielkości bazy danych. Przy większych instalacjach trzeba dokupić pełną wersję serwera SQL.

Wirtualny serwer www

Jeszcze jeden rodzaj serwera który jest niezbędny w firmie. Tym razem chodzi o umieszczenie strony internetowej firmy na serwerze w sieci Internet. Serwery te oferują oprócz wyświetlania strony internetowej również konta pocztowe e-mail. Serwer wirtualny wykupujemy u różnych dostawców, najczęściej na 1 rok lub 2 lata. Należy pamiętać o przedłużeniu działania serwera po okresie na który był zakupiony, ponieważ możemy stracić dane oraz strona internetowa przestanie się wyświetlać. Nie jest to duży wydatek w skali rocznej: od kilkudziesięciu do około 300 zł rocznie, zależnie od dostawcy  i konfiguracji.

Licencja, gwarancja, uaktualnianie oprogramowania

Kupując oprogramowanie tak naprawdę kupujemy prawo do jego użytkowania czyli licencję. Licencja szczegółowo określa nasze prawo do oprogramowania czyli co możemy z nim robić. Jest też dowodem legalności używanego oprogramowania. Licencja jest tzw. wartością niematerialną lub prawną. 
Licencje mogą być czasowe lub dożywotnie. Licencja czasowa oznacz że wykupujemy możliwość korzystania z oprogramowania tylko na określony czas np. 1 rok. Licencja dożywotnia uprawnia nas do użytkowania danej wersji oprogramowania bez limitu czasowego. Jednak tu najczęściej pojawiają się wątpliwości. Chodzi oczywiście o korzystanie z nowych wersji zakupionego oprogramowania. Nowe wersje są odpłatne na warunkach określonych przez producenta. Jak to wygląda w praktyce?
W większości producentów oprogramowania do zarządzania firmami przyjęta jest zasada, że razem z licencją na oprogramowanie w danej wersji udostępniana jest możliwość nieodpłatnego instalowania nowych wersji przez okres 1 roku. Po upływie tego czasu możemy wykupić na kolejny rok możliwość korzystania z nowych wersji i tym samym przedłużyć gwarancję na program. Jest to szczególnie ważne w czasach zmieniających się przepisów prawnych, kiedy program musi nadążyć za zmianami. Posiadanie aktualnej wersji znacznie ułatwia życie,  mamy dostęp do nowych funkcji i jesteśmy na bieżąco ze stanem prawnym.